XLI Szkoła Zimowa IF PAN



                                                                            

 

XLI SZKOŁA ZIMOWA

INSTYTUTU FARMAKOLOGII im. JERZEGO MAJA POLSKIEJ AKADEMII NAUK

"Glutaminian – fizjologia, patologia, terapia"

KRAKÓW, 27-28 LUTEGO 2024 R.


Organizatorzy Szkoły Zimowej Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk uprzejmie zawiadamiają, że w dniach 27-28 luty 2024 roku w Krakowie odbędzie się XLI Szkoła Zimowa pod tytułem „Glutaminian – fizjologia, patologia, terapia”.

Glutaminian jest najpowszechniej występującym aminokwasem pobudzającym w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), a jego aktywność jest ściśle regulowana przez kwas gamma-aminomasłowy, będący podstawowym neuroprzekaźnikiem hamującym. Glutaminian oddziałuje na niemalże wszystkie komórki w OUN, zarówno nerwowe, jak i glejowe, poprzez liczne receptory. Wyodrębniono szereg receptorów glutamatergicznych, tak jono- jak i metabotropowych, które regulują zarówno szybkie, jak i wolne przekaźnictwo synaptyczne. W warunkach fizjologicznych poziom neuroprzekaźnika w synapsie regulowany jest z jednej strony za pośrednictwem receptorów zlokalizowanych presynaptycznie i kontrolujących uwalnianie aminokwasu, z drugiej poprzez precyzyjne mechanizmy wychwytu zwrotnego. Wszelkie zaburzenia, w wyniku których dochodzi do aberracji uwalniania i wychwytu glutaminianu, skutkują rozwojem patologii OUN. Istotną rolę układu glutamatergicznego wykazano w patofizjologii między innymi lęku, depresji, schizofrenii oraz szeregu chorób neurodegeneracyjnych. Glutaminian odgrywa również kluczową rolę w procesach uczenia się i pamięci, indukując procesy długotrwałego wzmocnienia synaptycznego poprzez receptor NMDA.

Na przestrzeni ostatnich dekad układ glutamatergiczny stał się celem poszukiwania nowych leków psychotropowych. Wykazano szereg pozytywnych rezultatów badań, zarówno w badaniach in vitro, jak również w badaniach przedklinicznych, a także w badaniach klinicznych. Na tegorocznej Szkole Zimowej przedstawione zostaną najnowsze badania w temacie potencjalnej farmakoterapii opartej o regulacje układu glutamatergicznego, na podstawie wyników dostępnych badań przedklinicznych i klinicznych

Prelegentami XLI Szkoły Zimowej będą naukowcy prowadzący badania w zakresie tematyki Szkoły, reprezentujący różne dziedziny nauki, jak również lekarze klinicyści.

                                                                             PROGRAM DOSTĘPNY TUTAJ

**************************************************************************************************

SESJA POSTEROWA W RAMACH XLI SZKOŁY ZIMOWEJ

Wykładom towarzyszyć będzie prezentacja posterów przygotowanych przez doktorantów i młodych pracowników nauki. Organizatorzy XLI Szkoły zapraszają do przesyłania zgłoszeń propozycji posterów dotyczących tematyki Szkoły (abstrakt w języku polskim, max. 1 strona znormalizowanego wydruku, tj. czcionka Times New Roman 12 pkt, interlinia 1,5). Abstrakty należy przesłać na adres mailowy krzemin@if-pan.krakow.pl w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 stycznia 2024 r.

Postery będą prezentowe podczas obydwu dni trwania Szkoły Zimowej w ogólnodostępnej przestrzeni, natomiast podczas przerw między wykładami autorzy posterów powinni być przy nich obecni, aby istniała możliwość merytorycznej dyskusji uczestników Szkoły z autorami na temat prezentowanych na planszach zagadnień.

**************************************************************************************************

Kierownictwo merytoryczne Szkoły: dr hab. Joanna Wierońska, prof. Instytutu oraz dr hab. Katarzyna Stachowicz

Organizator techniczny: dr Anna Krzemińska, kontakt e-mail krzemin@if-pan.krakow.pl tel. 12 6623317


**************************************************************************************

                                                            ***REJESTRACJA ZAKOŃCZONA***

                                                   

                                                   ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI 

                                           za pomocą elektronicznego formularza zgłoszeniowego

Opłata rejestracyjna: 370,00 PLN (brutto=netto).

W ramach opłaty rejestracyjnej: materiały konferencyjne, certyfikat uczestnictwa, catering (przerwy kawowe, 2 lunche, 1 spotkanie towarzyskie).


**************************************************************************************

Miejsce konferencji: Express Kraków Hotel, ul. Opolska 14, 31-323 Kraków

**************************************************************************************