SYLWETKI WYKŁADOWCÓW


W kolejności alfabetycznej:


MGR KATARZYNA DRAGOVIĆ


Z wykształcenia filolog angielski i kulturoznawca. Od trzydziestu lat związana z branżą reklamową. Jurorka i laureatka polskich i zagranicznych konkursów reklamy. Ambasadorka międzynarodowego festiwalu reklamy Golden Drum. Publicystka w polskich i zagranicznych wydawnictwach branżowych. Współautorka książki „Reżyseria filmu reklamowego”. Wykładowca w: Miami Ad School Warsaw, Minneapolis College of Art and Design, Łódzkiej Szkole Filmowej, UW, SGH, prelegent na FARA Festival of Creativity i Off Camera. Założycielka Szkoły Mistrzów Reklamy.


DR HAB. AGATA FARON-GÓRECKA, DR MAGDALENA KOLASA

     

Dr hab. Agata Faron-Górecka oraz dr Magdalena Kolasa reprezentują Pracownię Farmakologii Biochemicznej, Zakładu Farmakologii, Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja w Krakowie. W obszarze zainteresowań Pracowni znajdują się biochemiczne i molekularne badania mechanizmów działania leków psychoaktywnych, zwłaszcza leków przeciwdepresyjnych w kontekście lekooporności depresji. W tym celu wykorzystują zaawansowane modele i techniki badawcze, od technik radioizotopowych (analizy saturacyjne i kompetycyjne, autoradiografia receptorów) po badania interakcji białek receptorowych w mózgu techniką PLA, od hybrydyzacji in situ po mikromacierze i pomiary microRNA.


PROF. DR HAB. MATEUSZ GOLA


Profesor Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk oraz Research Professor of Institute for Neural Computation, University of California San Diego. Z wykształcenia psycholog kliniczny i neurokognitywista. Na co dzień zajmuje się rozwijaniem wiedzy na temat neuronalnych mechanizmów uzależnień behawioralnych, opracowywaniem nowych metod terapii oraz pomocą osobom uzależnionym jako psychoterapeuta. Autor oraz współautor ponad 120 publikacji naukowych, podróżnik i „surfer”. Więcej informacji na www.mateuszgola.pl


PROF. DR HAB. KRYSTYNA GOŁEMBIOWSKA


Biolog i neurofarmakolog. Zainteresowania naukowe związane z badaniem mechanizmów działania nowych leków neuroprotekcyjnych, przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych, procesów neurodegeneracyjnych, szczególnie roli stresu oksydacyjnego w tych procesach. W ostatnim czasie – badania wpływu nowych substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy (psychodelików, psychostymulantów) na neuroprzekaźnictwo mózgowe i zachowanie zwierząt oraz ewentualną neurotoksyczność tych związków, a także badanie mechanizmu działania psylocybiny jako nowej terapii depresji. Członek Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.


DR HAB. PAWEŁ HOLAS


Klinicysta, badacz i dydaktyk. Terapeuta i superwizor poznawczo-behawioralny (CBT), nauczyciel uważności (MBCT/MBSR/MSC), psychiatra. Profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego gdzie kieruje Katedrą Neuropsychologii Klinicznej i Psychoterapii oraz Pracownią badawczą e-MPAT Lab. Kierownik studiów podyplomowych „Uważność i Współczucie. Fundamenty, badania i psychoterapia” na SWPS w Warszawie. Główny obszar zainteresowań naukowych dotyczy zjawiska uważności i współczucia oraz efektywności i mechanizmów interwencji na nich opartych. Poza tym do zainteresowań należy psychologia kliniczna eksperymentalna, uzależnienia behawioralne oraz badania nad procesem psychoterapii i interwencjami internetowymi.


DR HAB. JUSTYNA HOLKA-POKORSKA


Psychiatra, seksuolog, psychoterapeutka. Od kilkunastu lat związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii współpracując z III Kliniką Psychiatrii oraz Zakładem Farmakologii i Fizjologii Układu Nerwowego. W latach 2019-2022 pełniła funkcję Przewodniczącej Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Przewodnicząca Komisji Psychiatrii Klimatycznej przy PTP. Zainteresowania naukowe skoncentrowane na psychiatrii rodzicielstwa oraz roli zaburzeń hormonalnych w etiopatogenezie zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń seksualnych. Członek Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. W zakresie badań odnośnie tematyki nauki psychodelicznej współpracuje z Centre Ambulatoire D’Addictologie Psychiatrique Grand-Pre przy Hopital Universitaire Geneve.


DR URSZULA KOZŁOWSKA


Doktor nauk biologicznych, interesuje się podejściem bench-to-bedside, czyli badaniem potencjalnie nowych rozwiązań terapeutycznych, szczególnie w zakresie indukcji procesów regeneracyjnych w obrębie tkanki nerwowej. Obecnie kieruje projektem naukowym, którego celem jest zbadanie terapeutycznego potencjału psylocybiny in vivo oraz in vitro w modelu choroby Alzheimera.


 MGR MACIEJ LORENC


Socjolog, autor książki „Czy psychodeliki uratują świat?”, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, tłumacz wielu publikacji o środkach psychoaktywnych i związanej z nimi kulturze. Prowadzi audycję „Psychodelicje” na antenie radia Newonce.


PROF. DR HAB. MARZENA MAĆKOWIAK


Kierownik Pracowni Farmakologii i Biostruktury Mózgu w Zakładzie Farmakologii Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie. Zajmuje się poszukiwaniem zależności pomiędzy strukturą a aktywnością ligandów receptorów serotoninowych, patomechanizmem i farmakoterapią depresji, rolą układu dopaminowego i serotoninowego w patomechanizmie schizofrenii oraz procesami neuroplastycznymi zachodzącymi w mózgu. Obecnie jej zainteresowania badawcze dotyczą głównie badań analizujących epigenetyczne podłoże schizofrenii, jak też rolę czynników środowiskowych w rozwoju schizofrenii.


 PROF. DR HAB. ANDRZEJ PILC

Jeden z trzech najczęściej cytowanych polskich farmakologów. Członek Rzeczywisty Wydziału V Lekarskiego PAU oraz Członek Korespondent Wydziału V Nauk Medycznych PAN. Jego najważniejsze osiągnięcia naukowe to: 1) hipoteza up-regulacji receptorów GABA-B przez leki antydepresyjne, 2) pierwszy opis przeciwdepresyjnego działania antagonistów receptorów mGlu5, 5) pierwsze publikacje na temat przeciwlękowych efektów ligandów receptorów III grupy mGlu.


 PROF. DR HAB. MICHAŁ WIERZCHOŃ


Psycholog poznawczy, kognitywista, profesor nauk społecznych, lider zespołu badawczego Laboratorium Badań Świadomości (Consciousness Lab, www.c-lab.pl ). Dyrektor Centrum Badań Mózgu UJ (www.brain.uj.edu.pl), Prodziekan ds. Nauki Wydziału Filozoficznego UJ, kierownik międzynarodowego, międzydziedzinowego programu doktorskiego z zakresu neuronauki poznawczej CogNeS. Jego zainteresowania badawcze obejmują tematykę świadomości w ujęciu poznawczym; prowadzi badania dotyczące świadomej percepcji, pamięci i samoświadomości; stosuje różnorodne metody badawcze, łącząc metodologię badań behawioralnych, neurobiologicznych, jakościowych i symulacji komputerowych.


MGR ADAM WOJTAS


Doktorant w Zakładzie Farmakologii Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk. W obszarze jego zainteresowań badawczych znajduje się wpływ nowych substancji psychoaktywnych na ośrodkowy układ nerwowy, ze szczególnym uwzględnieniem psychodelików. Bada efekty wywoływane przez ketaminę oraz psylocybinę jako potencjalne szybko-działające leki przeciwdepresyjne.

 

DR HAB. MARTA WRZOSEK


Biolog, pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca na Wydziale Biologii, wcześniej również na wydziale Artes Liberales UW. Mykolog, współtwórca i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Mykologicznego. Autorka książek popularnonaukowych. Zaangażowana w prace mykologicznego centrum edukacyjnego „MYKOTEKA”. Wyróżniona w konkursie Popularyzator Nauki w 2019 roku przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Naukowo zainteresowana interakcjami grzybów z innymi organizmami. Współpracuje okazjonalnie z instytucjami kultury (np. Muzeum Narodowym w Warszawie, TR Warszawa, Teatrem Powszechnym w Warszawie).


 DR AGNIESZKA WSÓŁ


Od 2007 roku związana z Katedrą i Zakładem Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog. Od lat łączy pracę kliniczną i badawczą. Główne zainteresowania badawcze to badania nad udziałem oksytocyny w regulacji układu krążenia w warunkach fizjologicznych, chorobach układu krążenia i stresie. Uczestniczy w badaniach nad interakcją układu wazopresynergicznego i angiotensyny w ośrodkowej regulacji krążenia oraz nad udziałem wazopresyny w rozwoju anhedonii u szczurów po zawale serca.


 DR MAGDALENA WYSOCKA-BĄKOWSKA


Neurolog, konsultant w Centrum Medycznym ENEL-MED S.A. w Warszawie, gdzie prowadzi konsultacje neurologiczne w zakresie migren, bóli głowy, zespołów bólowych. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy, Komisji Patofizjologii Bólu PAN oraz European Headache Federation, a także członkiem International Headache Society, European Neurological Society oraz American Academy of Neurology. Prowadzi badania dotyczące klasterowych bóli głowy (tzw. Zespołów Hortona) i jest założycielką pierwszej kliniki migreny i bóli głowy w Warszawie.


PROF. DR HAB. DARIUSZ ZUBA


Doktor habilitowany nauk chemicznych, profesor IES. Autor wielu publikacji z zakresu toksykologii sądowej, w szczególności dotyczących nowych substancji psychoaktywnych (tzw. dopalaczy). Aktywnie uczestniczy w licznych działaniach Europejskiej Sieci Instytutów Nauk Sądowych (ENFSI), której w latach 2016–2019 był członkiem zarządu. Jest również członkiem grupy eksperckiej Komisji Europejskiej ds. szkolenia pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz konsultantem w projekcie Programu Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNDP) w tym zakresie. Jest wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, był także zaangażowany w szkolenie praktyków wymiaru sprawiedliwości z innych krajów, m.in. w ramach CEPOL i TAIEX. W latach 2019-2021 był również członkiem grupy doradczej ds. laboratoriów Światowej Organizacji Antydopingowej (WADA).