Aktualności


Kolejne zebrania odbędą się dnia 27-06-2024 r. oraz 11-07-2024 r. Wnioski przewidziane do rozpatrzenia na tych posiedzeniach będą przyjmowane do dnia 19-06-2024 r. (UWAGA: By wniosek był rozpatrywany na jednym z powyższych terminów jego WERSJA PAPIEROWA z wszystkimi podpisami musi zostać dostarczona na portiernię lub do administracji IF PAN najpóźniej do 19-06-2024 r. do godziny 15:00).

Więcej informacji, co do terminów zebrań i trybu pracy II LKE: harmonogram zebrań II LKE.

UWAGA na częste błędy pojawiające we wnioskach:

Zgodnie z przypisem nr 20 i 21 w punktach 6B i 6C:

[20] Opis celu naukowego lub edukacyjnego, jaki planuje się osiągnąć w wyniku jego przeprowadzenia, tekst musi być napisany w sposób zrozumiały dla niespecjalisty, nie więcej niż 250 słów. 

[21] Opis doświadczenia. Tekst musi być napisany w sposób zrozumiały dla niespecjalisty, nie więcej niż 250 słów

W związku z tym wnioski wielokrotnie przekraczające tę liczbę będą rozpatrywane negatywnie.

  • Zgodnie z ustaleniami II LKE "ważenie zwierząt" należy rozpisywać jako osobną czynność w procedurze.
  • W punkcie 7A należy wpisywać uzasadnienie wyboru płci, jeśli doświadczenie będzie przeprowadzane tylko na samcach lub tylko na samicach.
  • W punkcie 7C. Opis warunków, w jakich będą utrzymywane zwierzęta w doświadczeniu, należy zaznaczać, że warunki będą zgodne z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie minimalnych wymagań, jakie powinien spełniać ośrodek, oraz minimalnych wymagań w zakresie opieki nad zwierzętami utrzymywanymi w ośrodku (Dz. U. 2022 poz. 1021).

Składając wniosek, pismo lub raport użytkownika do oceny retrospektywnej należy przesłać wszystkie dokumenty (tj. wniosek, streszczenie, skany wyznaczeń, załączniki) na adres e-mail Komisji:
Wniosek musi być sprawdzony z Instrukcją sprawdzania wniosku

AKTUALNE FORMULARZE wniosków, streszczeń i ocen retrospektywnych znajdują się na stronie:
Składając wniosek Autorzy proszeni są o zwrócenie szczególnej uwagi na poprawne uzupełnienie streszczenia nietechnicznego - przede wszystkim ma być ono zrozumiałe dla niespecjalistów. Więcej wskazówek:

Z dniem 1 lutego 2024 wchodzi w życie Rozporządzenie MEiN z dnia 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie Krajowej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach i lokalnych komisji etycznych do spraw doświadczeń na zwierzętach zgodnie, z którym następujące zmiana właściwości miejscowej II LKE. Obecnie obejmuje ona obszar województwa świętokrzyskiego i obszary następujących dzielnic miasta Krakowa:
Dzielnicy I Stare Miasto (ulice Michałowskiego i Kopernika), Dzielnicy IV Prądnik Biały, Dzielnicy V Krowodrza, Dzielnicy VI Bronowice, Dzielnicy VII Zwierzyniec, Dzielnicy VIII Dębniki (z wyłączeniem ulicy Gronostajowej), Dzielnicy X Swoszowice, Dzielnicy XI Podgórze Duchackie, Dzielnicy XIII Podgórze, Dzielnicy XV Mistrzejowice i Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.

W związku z tym od 1 lutego Użytkownicy z ul. Gronostajowej:

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii
Uniwersytet Jagielloński, Wydział Biologii
Uniwersytet Jagielloński, Małopolskie Centrum Biotechnologii

Przypisani są do I LKE.

TEST PORSOLTA:
16.12.2022 r. w związku z wątpliwościami dotyczącymi zasadności dalszego stosowania testu Porsolta w doświadczeniach, KKE wydała uchwałę, w której uznaje test Porsolta za procedurę dopuszczalną jedynie w sytuacjach, w których wnioskodawca jest w stanie skutecznie uargumentować zasadność jej wykorzystania i brak możliwości zastąpienia tej procedury inną.

Całość uchwały dostępna pod linkiem: Uchwała KKE nr 52/2022 (test Porsolta).

KURS E-LEARNINGOWY:
Wszystkich wnioskodawców zachęcamy do udziału w kursie e-learningowym na temat dotkliwości procedur, przygotowanego przy udziale Komisji Europejskiej:

https://etplas.eu/learn/eu-12-the-severity-assessment-framwork/

Może on znacznie ułatwić przypisywanie doświadczeniom właściwej kategorii dotkliwości.

Serdecznie zapraszamy do współpracy z fundacją Lab Rescue:








Pliki do pobrania