mgr inż. Paweł Dubiel
Z głębokim żalem i smutkiem
zawiadamiamy, że w dniu 25 stycznia 2022 r.
odszedł od nas
ś.p. mgr inż. Paweł Dubiel
Kierownik Działu Technicznego
Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk
W Osobie Zmarłego tracimy serdecznego kolegę,
bardzo zaangażowanego w pracę na rzecz Instytutu,
a przede wszystkim człowieka zawsze życzliwego
i otwartego na problemy innych,
który pozostanie w naszych sercach i pamięci.
Rodzinie Zmarłego składamy serdeczne wyrazy współczucia.
Dyrekcja i pracownicy
Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk
__________________________________________________________________________________________________________________
Mowa Pożegnalna wygłoszona podczas uroczystości pogrzebowych w dniu 1 lutego 2022 r.
Szanowna Rodzino Pawła,
Szanowni Państwo,
mgr Robert Birgiel
______________________________________________________________________________________________________________
„Cieszę się, że robimy coś pożytecznego. Dla nas, dla Instytutu, dla wszystkich”
Z początkiem 2020 roku, dzięki uzyskaniu wpisu na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej, Instytut podjął wyzwanie realizacji projektu Cephares – utworzenia nowoczesnego centrum B+R farmakoterapii Ośrodkowego Układu Nerwowego. Mgr inż. Paweł Dubiel, kierownik Działu Technicznego IF PAN, był jedną z kluczowych osób, wchodzących w skład zespołu projektowego powołanego do realizacji tego zadania.
To było oczywiste, że osoba taka jak Paweł, znająca „od podszewki” szczegóły techniczne funkcjonowania Instytutu i mająca doświadczenie z prac remontowych w IF PAN w ramach projektu ModBud, jest niezbędna zarówno na etapie przygotowania wniosku o finansowanie, jak i późniejszej realizacji inwestycji. Swój udział w projekcie obarczonym dużym ryzykiem, wymagającym ogromnego nakładu pracy, niekoniecznie przekładającej się na wymierne gratyfikacje finansowe, Paweł skwitował krótko: „Cieszę się, że robimy coś pożytecznego. Dla nas, dla Instytutu, dla wszystkich.”
W realizację projektu Paweł był mocno zaangażowany od samego początku. W trakcie przygotowania wniosku, to on był odpowiedzialny za kontakty z biurem projektowym i koordynację prac związanych z tworzeniem Programu Funkcjonalno-Użytkowego (dokument liczący wraz z załącznikami ponad 400 stron!). Równolegle nadzorował postęp prac projektowych odnośnie remontu i przebudowy dworku. Po podpisaniu umowy o finansowanie wziął na siebie ciężar trudnych negocjacji z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, czego efektem było uzyskanie w grudniu 2021 r. pozwolenia konserwatorskiego. Pomagał w przygotowaniu postępowania przetargowego na planowaną rozbudowę Instytutu, dokumentacji niezwykle ważnej w kontekście bardzo napiętego harmonogramu i konieczności zabezpieczenia naszego interesu w trudnych realiach rynku budowlanego, w trakcie pandemii COVID-19.
* * *
Z początkiem stycznia nagle zachorował. Nadal wśród licznych wymienianych sms-ów mamy otrzymaną od Niego wiadomość: „Nie będzie mnie w poniedziałek na zebraniu Cephares. Jestem w szpitalu”. Jak zwykle, oszczędnie w słowach, jeśli chodzi o prywatne sprawy. Bo choć przez te dwa lata spędziliśmy razem wiele godzin na rozmowach o planach i wizjach realizacji Cephares i związanych z tym możliwościach rozwoju Instytutu, unikał poruszania tematów osobistych.
Paweł był niezwykle profesjonalny w podejściu do pracy: zawsze punktualny, rzeczowy, merytorycznie przygotowany do spotkań. Szczerze wyrażał swoje poglądy na różne kwestie dotyczące funkcjonowania Instytutu i nieraz weryfikował nasze pomysły związane z Cephares. Potrafił bronić swojego zdania, ale też przyznać rację, jeśli został przekonany o słuszności innego rozwiązania. Był osobą niezwykle skromną.
Zdążył jeszcze przekazać informację, że pewnie nie będzie Go w Instytucie przez tydzień. Niestety, do pracy nie dane było mu wrócić. Straciliśmy Kolegę, którego poczucie humoru, zdrowy dystans do wielu spraw, fachowa wiedza i zaangażowanie, były naszą siłą napędową przy wszystkich problemach związanych z projektem, z którymi przyszło nam się mierzyć.
Paweł – będzie nam Ciebie bardzo brakowało!
Andrzej, Beata, Ewelina, Grzegorz, Kamila, Katarzyna, Lidia, Michał, Ola
(koleżanki i koledzy z zespołu projektowego Cephares)