2022: XVI edycja Małopolskiej Nocy Naukowców


W tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców pracownicy naszego Instytutu poprowadzą 5 prelekcji:

1. Enzymy w naszym ciele - co jak i dlaczego?

dr Przemysław Danek

Enzymy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organizmów żywych na Ziemi. Uczestniczą one w większości, jeśli nie we wszystkich przemianach chemicznych w przyrodzie, czyli w milionach reakcji zarówno w świecie roślin, jak i w świecie zwierząt. Warto dowiedzieć się, czym są enzymy, jak działają oraz jakie jest ich znaczenie dla współczesnej medycyny. Potocznie enzymy kojarzą nam się z przekształcaniem jednej substancji do drugiej. I tak właśnie się dzieje, gdyż enzymy są niczym innym jak katalizatorami czyli cząsteczkami potęgującymi lub umożliwiającymi zachodzenie danej reakcji. Na wykładzie będzie poruszane znaczenie enzymów dla ludzkiego zdrowia, chorób, metabolizmu związków w naszym ciele, a w szczególności metabolizm leków.

2. Neuroescape room

 mgr Magdalena Ziemiańska, mgr Klaudia Misiołek

Codzienna praca naukowca pełna jest zagadek i problemów badawczych, które czekają na rozwiązanie! Zapisz się razem z grupą znajomych, aby przejść serię łamigłówek przygotowanych na wzór pokoju ucieczki. Neurobiologia jest naszym głównym motywem, a eksploracja ośrodkowego układu nerwowego i różnych aspektów pracy laboratoryjnej doprowadzą nas do zdobycia nowej wiedzy na temat mózgu i pracy w prawdziwym laboratorium badawczym!

3. Nutraceutyki- wspomaganie farmakoterapii

dr hab. Joanna M. Wierońska

Nutraceutyki to inaczej substancje, które mają wartość zarówno żywieniową, jak i leczniczą. Substancje te mogą wzmacniać lub osłabiać funkcje fizjologiczne organizmu, tym samym przyczyniając się do wspomagania terapii farmakologicznej, a w niektórych przypadkach do jej zastąpienia. W tym krótkim wykładzie omówionych będzie kilka grup powszechnie dostępnych substancji pochodzenia naturalnego oraz możliwości ich zastosowania terapeutycznego, a także potencjalne negatywne skutki ich nadmiernego przyjmowania w odniesieniu do konkretnych jednostek chorobowych.

4. Gen – białko – cecha. Z wizytą w laboratorium

mgr Julita Wesołowska, mgr Kacper Witek

Geny i wytworzone przez nie białka spełniają liczne funkcje w organizmie – budulcowe, transportowe czy regulacyjne. Z kolei, nieprawidłowa ekspresja genu może prowadzić do zaburzeń w produkcji, czy kontroli białek. Dysproporcje w ilości białek wpływają niekorzystnie na homeostazę organizmu – widoczną na poziomie komórki, tkanki czy też zachowania.

Wydarzenie zostanie podzielone na trzy części:

Krótki wykład, wprowadzający uczestników do podstawowych pojęć biologii molekularnej (m.in. genetyki mendlowskiej, mutacji, centralnego dogmatu biologii molekularnej, biosyntezy białka) oraz neurobiologii (behawior jako cecha).

Zwiedzanie laboratorium, zademonstrowane zostaną wykorzystywane w biologii molekularnej metody – pomiar poziomu RNA (RT-qPCR) oraz oznaczania stężenia białka w próbce (BCA).

Zwiedzanie zakończy wizyta w Środowiskowym Laboratorium Obrazowania in vivo i in vitro, podczas której uczestnikom przedstawi się metodę obrazowania zmian morfologicznych zachodzących w tkankach, z użyciem mikroskopii konfokalnej.

5. Jak przenieść obserwacje ze świata zwierząt do laboratorium w celu syntezy leków?

dr Katarzyna Stachowicz

Naturalne zachowania zwierząt takie jak chęć ucieczki z otwartej przestrzeni, unikanie drapieżcy czy poszukiwanie pokarmu stanowią doskonałą bazę do poszukiwania leków przeciwlękowych lub poprawiających pamięć. Na wykładzie zapoznamy się ze sposobami obserwacji zachowania zwierząt i poznamy podstawowe testy stosowane w laboratoriach behawioralnych. Jak wykorzystać tak zdobyte informacje w celu produkcji leków dla ludzi? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć na wykładzie. Zapraszam.




ENZYMY W NASZYM CIELE – CO, JAK I DLACZEGO?