24. edycja programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Podczas Gali 24. edycji programu L'Oréal UNESCO Dla Kobiet i Nauki, prof. Katarzyna Starowicz-Bubak kierownik Zakładu Neurochemii IF PAN miała zaszczyt reprezentować Polska Akademię Nauk. Program L'Oréal UNESCO Dla Kobiet i Nauki wspiera wybitne naukowczynie, których praca inspiruje i zmienia świat. Nagrody otrzymało sześć wybitnych polskich badaczek, które na co dzień udowadniają, że świat potrzebuje nauki, a nauka potrzebuje kobiet, dokonujących przełomowych odkryć. Prof. Katarzyna Starowicz-Bubak przemawiała w części otwierającej galę wraz z przedstawicielami Partnerów: Ministrem Nauki, Dariuszem Wieczorkiem, Przewodniczącym Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, prof. Michałem Kleiberem, Przewodniczącą Jury Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, prof. Ewą Łojkowską, Ambasadorem Francji w Polsce, Etienne’em de Poncins, oraz Prezesem L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie, Valéry Gaucherand.
Następnie Profesor wzięła udział w debacie na temat różnorodności i równości w nauce. W debacie uczestniczyły również: prof. dr hab. Anna Odrowąż-Coates, Kuratorka Katedry UNESCO im. Janusza Korczaka Pedagogiki Społecznej (Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie), Ewelina Walendziak-Genco, Zastępczyni dyrektora Departamentu Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki (MNiSW), oraz Katarzyna Hryćko-Górnicka, Senior Specialist, Business and Human Rights (UN Global Compact Network Poland). Debatę moderował Michał Kuryłek – twórca internetowy, laureat konkursu „25 przed 25” organizowanego przez magazyn „Forbes”, student medycyny i autor książki „Język mózgu – recepta na doskonałą pamięć”.
Serdeczne gratulacje dla L'Oréal-UNESCO za tę niezwykle wartościową inicjatywę. Dzięki niej od lat wspierane są kobiety w nauce, przełamywane bariery i stereotypy, a także stwarzane przestrzenie dla ich badań i ambicji. Inicjatywa ta przyczynia się do tworzenia bardziej różnorodnego i inkluzyjnego środowiska naukowego. Dodatkowo warto zaznaczyć, że 8 naukowczyń IF PAN :Katarzyna Stachowicz w 2008, Katarzyna Starowicz-Bubak w 2012, Joanna Miszkiel w 2013, Bernadetta Szewczyk i Natalia Małek-Chudzik w 2015, Joanna Rzemieniec w 2016, Anna Piotrowska-Murzyn w 2018, oraz Marta Kędziora w 2022 znalazło się w gronie stypendystek tego prestiżowego programu w poprzednich edycjach. Jest to dowód na ich wyjątkowy potencjał naukowy oraz wysoki poziom badań realizowanych w instytucie.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym badaczkom.